Intensywny okres OSP Nakło

We wtorek 19 czerwca w godzinach przedpołudniowych na Przystani Powiat Nakielski odbył się festyn edukacyjny “Kręci mnie bezpieczeństwo”. W festynie brał udział zastęp SLRR wraz z łodzią. Prezentowaliśmy tam swoje umiejętności z ratownictwa wodnego. 

Tego samego dnia  po godzinie 14 do Powiatowego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej wpłynęło zgłoszenie o pożarze lasu w Polichnie (gmina Nakło). Po dojeździe pierwszych zastępów okazało się, pali się las który został zniszczony podczas zeszłorocznej nawałnicy. Trudny dojazd do miejsca pożaru, silny wiatr oraz susza nie sprzyjały pracy strażaków. Dużym utrudnieniem była także duża ilość wiatrołomów które przeszkadzały w rozwijaniu linii gaśniczych oraz poruszaniu się strażaków. Pożar rozwijał się bardzo szybko. Po kilkudziesięciu minutach walki z żywiołem doszło do drugiego pożaru, który zlokalizowany był kilkaset metrów dalej. Łącznie w działaniach brało udział 26 zastępów straży pożarnej z całego powiatu oraz 3 samoloty gaśnicze. Spaleniu uległo 3,5 ha lasu.  Nasz zastęp zakończył działania następnego dnia po godzinie 7.

20 czerwca o godzinie 11:13 zastęp GBA udał się do jednej z firm zlokalizowanej przy ulicy Przemysłowej w Paterku. Doszło tam do pożaru taśmociągu oraz dachu wiaty. Szybka reakcja pracowników sprawiła, że ogień nie rozprzestrzenił się bardziej. W działaniach brało udział łącznie 5 zastępów.                                           

Kilka godzin później znowu doszło do pożaru lasu w Polichnie. Doświadczenie z dnia poprzedniego przydało się strażakom, ponieważ pożar był w tym samym miejscu. Od razu na miejsce pożaru zostało zadysponowane 20 zastępów straży pożarnej oraz samolot gaśniczy. Po kilku godzinach pożar został ugaszony. 

W czwartek o godzinie 11:20 znowu udaliśmy się do Polichna. Nasze działania miały polegać na dogaszaniu pogorzeliska. Po kilku minutach musieliśmy rozwijać linie gaśnicze aby zatrzymać powstałe ognisko pożaru. W trakcie dozorowania pogorzeliska powstało kilka ognisk pożaru które dzięki szybkiej reakcji strażaków oraz leśniczych zostały szybko ugaszone. W działaniach oprócz naszego GBA były jednostki z JRG 1 Nakło oraz OSP Łankowice oraz Mieczkowo.                     

W drodze powrotnej z lasu do remizy zostaliśmy zadysponowani do złamanego konaru na ulicy Gimnazjalnej w Nakle. Po powrocie do bazy PSK wysłało nas na ulicę Gimnazjalną w celu usunięcia zerwanej siatki, która zabezpieczała luźne dachówki na dachu jednej z kamienic. Nasze środki były niewystarczające i do pomocy został zadysponowany podnośnik z JRG 1 Nakło.